Zagrożenia w sieci

Aneta R.

Sieć www to wiele szans, ale jednocześnie też określone zagrożenia. Nie ulega wątpliwości, że w odniesieniu do internetu mamy do czynienia z bardzo dużą różnorodnych zagrożeń, których warto mieć świadomość. Co zatem stanowi owo zagrożenie, przed w sposób szczególny powinniśmy się chronić. Mówiąc o zagrożeniach w internecie, wskażemy w dużej mierze, że w dużym stopniu narażone są na nie osoby najmłodsze, czyli dzieci. Należy zatem sprawować jak największą kontrolę nad treściami, którymi karmią się najmłodsi w sieci.

Na jakie zagrożenia możemy się natknąć?

Przejdźmy zatem bezpośrednio do zagrożeń, z jakimi stykamy się w internecie. Na pewno są to wirusy komputerowe. Właśnie tą drogą najczęściej dochodzi do zainfekowania komputera. To jednakże nie jest jedyne zagrożenie, o jakim możemy mówić w kontekście zagrożeń płynących z sieci. Kolejnym z elementów, na które musimy w tym miejscu wskazać, jest phishing oraz innego rodzaju oszustwa, jakich próbuje się tą drogą dokonać. Tak naprawdę sieć www jest obecnie jednym z najbardziej powszechnych pól działalności oszustów internetowych. Mówiąc o zagrożeniach w internecie, na pewno należy wskazać na upublicznianie swoich zdjęć.

Cyberprzestępstwa

Ten proces jest czasem polem do wykorzystywania przez cyberprzestępców. Upubliczniane są nieraz intymne zdjęcia, jakieś poufne informacje, które de facto nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Zwłaszcza w odniesieniu do osób najmłodszych, do dzieci, należy mówić o bardzo poważnym zagrożeniu płynącym z sieci. Mowa mianowicie o kontakcie z pornografią, o kontakcie z przemocą, o kontakcie z treściami nielegalnymi, które w bardzo dużym stopniu wpływają na osoby najmłodsze, na ich psychikę, na ich prawidłowy rozwój. Jednocześnie też nie można w tym miejscu nie wspomnieć o tak poważnych zjawiskach, jakimi jest kradzież tożsamości człowieka jak również kradzież pieniędzy drogą elektroniczną. W odniesieniu do tych dwóch ostatnich pojęć, bardzo często będziemy mówili o tym, że dana osoba sama naraża się na utratę finansów czy też na utratę ważnych danych osobowych. Tym samym jeśli mówimy o zagrożeniach płynących z sieci, w dużej mierze wskażemy na to, że użytkownicy sami prowokują owe sytuacje stanowiące dla nich bezpośrednie zagrożenie.

Wirtualny świat

Rzeczywistość wirtualna w dobie współczesnej stała się czymś naturalnym, a nawet można powiedzieć, że dla wielu osób stała się ona czymś znacznie ważniejszym niż to, co ich otacza wokół. Oprócz szeregu różnych korzyści, jakie można czerpać z rzeczywistości wirtualnej, nie można przechodzić obojętnie wobec tego zjawiska. Mówiąc o rozwoju internetu, będziemy także wskazywać na to, że wraz z czasem pojawiać się będzie także znacznie więcej różnorodnych zagrożeń. Należy zatem być szczególnie czujnym na wszelkiego rodzaju zjawiska, które mogą stanowić dla współczesnego człowieka realne zagrożenie. W sposób szczególny należy tutaj zwrócić uwagę na zapewnienie ochrony przed internetowymi zagrożeniami dzieciom, które nie mają pełnej świadomości owych zagrożeń Należy zatem korzystać z dobrodziejstwa internetu, ale zachować także ostrożność.

Subscribe US Now