Rodzaje wirusów komputerowych

Aneta R.

Wirus komputerowy to coś, przed czym należy bezwzględnie i na wszelkie możliwe sposoby się chronić. Podobnie jak w przypadku wirusów ludzkich, wirusów atakujących człowieka, ten komputerowy może być bardzo podstępny i może poczynić bardzo wiele szkód. Czym jest ów wirus komputerowy, jak można go klasyfikować i w jaki sposób można się przed nim ochronić? Tak naprawdę to należy zadać pytanie o to czy możliwe jest skuteczne ochronienie się przed działaniem wirusów komputerowych? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju objawy zainfekowania wirusem komputerowym?

Objawy wirusa

Takich objawów może być sporo. Jednakże wskażemy na te, które mogą występować najczęściej. Na pewno objawem zainfekowania komputera może być samoistne wyłączanie urządzenia. Poza tym również możemy wskazać na samoistne otwieranie różnego rodzaju programów i aplikacji, możemy wskazać na zamulanie komputera, na pewne niestandardowe zachowania, brak reakcji na wydawane polecenia. Wirusy komputerowe mają bardzo zróżnicowaną strukturę. Tym samym konsekwencje ich działania mogą być bardzo mocno zróżnicowane. W wyniku działania wirusów komputerowych może dochodzić do uszkodzenia całych plików, może dochodzić nawet do wykradzenia ważnych danych, do utraty środków finansowych. Tym samym sprawa nie jest bynajmniej banalna i wymaga podejmowania określonych działań mających na celu odpowiednie zabezpieczenie komputera przed możliwym zainfekowaniem wirusami komputerowymi.

Wirusy a uszkodzenia komputera

Wirusy komputerowe oczywiście mogą się samoistnie namnażać, mogą powodować uszkodzenie różnego rodzaju pliki, a tym samym mogą dokonywać bardzo poważnych uszkodzeń. Wirusy komputerowe mogą być bardzo różnorodnie klasyfikowane. Owa klasyfikacja jest powodem tego, że można oczywiście stosownie się przed nimi zabezpieczyć. Mówiąc o owej klasyfikacji wirusów komputerowych, będziemy chcieli wskazać między innymi na takie ich rodzaje jak chociażby wirusy plikowe, makrowirusy, wirusy klasterowe, wirusy odnoszące się do płyty głównej, wirusy wielowarstwowe czy też wirusy włamaniowe. Jednocześnie też należy wskazać na to, że wirusy mają różnego rodzaju typy. Tutaj między innymi możemy wskazać na wirusy typu adware, na wirusy typu worms, spyware, ransmoware czy też spam.

W jaki sposób skutecznie można chronić się przed działaniem wirusów komputerowych? Na pewno pewną podstawą jest zainstalowanie odpowiedniej jakości programu antywirusowego. Podstawowa ochrona w przypadku użytkowników urządzeń prywatnych powinna być wystarczająca. Na pewno również czymś bardzo ważnym jest zastosowanie odpowiedniej zapory ogniowej. Ponadto także trzeba wskazać na pewne zachowania, których nie może zabraknąć. Należy w odniesieniu do swoich działań w sieci zachować bardzo dużą ostrożność. Nie należy otwierać maili od nieznanych nadawców, gdyż w ten sposób właśnie może dojść do zainfekowania komputera. To istotne elementy zachowania, aby móc uchronić się przed zainfekowaniem komputera wirusami.

Next Post

Zagrożenia w sieci

Sieć www to wiele szans, ale jednocześnie też określone zagrożenia. Nie ulega wątpliwości, że w odniesieniu do internetu mamy do czynienia z bardzo dużą różnorodnych zagrożeń, których warto mieć świadomość. Co zatem stanowi owo zagrożenie, przed w sposób szczególny powinniśmy się chronić. Mówiąc o zagrożeniach w internecie, wskażemy w dużej […]
wirusy

Subscribe US Now