Bezpieczny internet

Aneta R.

Mówiąc o internecie, w głównej mierze wskazuje się oczywiście na korzyści płynące z tego tytułu. Jednakże nie można tutaj nie wskazać również na inny jakże ważny aspekt, a mianowicie mowa jest o pełnym bezpieczeństwie. Internet to szerokie możliwości, ale równocześnie także to dosyć spore zagrożenie i o tym nie można zapominać. Jak zatem ustrzec się przed różnego rodzaju zagrożeniami, które na nas czyhają w sieci? Na pewno trzeba podjąć kilka kluczowych kroków. Czymś podstawowym jest instalacja oraz stałe aktualizowanie programu antywirusowego. Bez tego elementu trudno mówić o jakimkolwiek bezpieczeństwie i komputer bez programu antywirusowego prędzej czy później przekona się o sile wirusów komputerowych.

Mocne hasła

Kolejnym z bardzo ważnych kroków jest stworzenie i stosowanie jakichś dosyć skomplikowanych, trudnych do odgadnięcia haseł dostępowych do wszystkich tych miejsc, w których znajdują się nasze dane osobowe, które dotyczą naszych finansów czy też jakichś ważnych dokumentów. Kolejny z elementów jest tym, na który tak naprawdę wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi. Chodzi mianowicie o to, aby każda odwiedzana przez nas witryna internetowa była opatrzona stosownym certyfikatem SSL. To dowód na pełne bezpieczeństwo korzystania z danej witryny. Wiadomo bowiem, że wielu cyberprzestępców działa w taki sposób, że tworzy witryny bardzo podobne do tych oryginalnych, a tym samym wiele osób nie mając pełnej świadomości, udostępnia cyberprzestępcom swoje dane osobowe, hasła dostępowe, itp.

Bezpieczne dane

Na pewno bardzo istotne jest to, aby w sieci, na żadnej stronie internetowej nie podawać swoich danych osobowych, aby nie podawać żadnych numerów PIN, aby nie podawać numeru PESEL, gdyż jest to bardzo niebezpieczne i zasadniczo nikt, kogo zamiary nie są nieuczciwe, takich danych od nas nie będzie wymagał. Jeśli pobieramy jakiekolwiek pliki, bardzo ważne jest to, aby tego pobierania nie dokonywać z niepewnego źródła. To nieraz się zdarza, a jest to kolejny z elementów wykorzystywanych przez hakerów. Idźmy dalej. Aby zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa w sieci, należy bardzo mocno zastanowić się nad takim krokiem, jakim jest szyfrowanie dysku twardego. Jeśli bowiem będziemy mieli do czynienia z awarią naszego komputera, ktoś niepowołany może uzyskać dostęp do poufnych informacji, co może być bardzo niebezpieczne. To, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, to fakt, aby nie otwierać wiadomości mailowych, których źródło nie jest nam znane, a tym bardziej jeśli owo źródło jest dosyć podejrzane. Być może ktoś uznać to za dosyć dziwne zachowanie, ale tak naprawdę jest to po prostu rozsądne zachowanie, aby unikać przyjmowania zaproszenia na portalach społecznościowych od osób, których de facto nie znamy. Tutaj pewna podejrzliwość jest cechą jak najbardziej pożądaną. Uważać także na skrócone adresy URL, które w sposób zdecydowany nie są bezpieczne. Tak naprawdę nasze bezpieczeństwo w sieci w dużej mierze zależy od nas samych i naszych zachowań. Tym samym w internecie należy zachować chłodną głowę.

Next Post

Rodzaje wirusów komputerowych

Wirus komputerowy to coś, przed czym należy bezwzględnie i na wszelkie możliwe sposoby się chronić. Podobnie jak w przypadku wirusów ludzkich, wirusów atakujących człowieka, ten komputerowy może być bardzo podstępny i może poczynić bardzo wiele szkód. Czym jest ów wirus komputerowy, jak można go klasyfikować i w jaki sposób można […]

Subscribe US Now