Ryzyko ograniczone do minimum

Aneta R.

W sieci należy zachować ostrożność. To nie ulega żadnej wątpliwości i nawet jeśli ktoś nie miał przez kilka lat do czynienia z atakami hakerów na jego komputer, to czujność nie powinna zostać uśpiona. Atak bowiem może przyjść w każdym momencie, a wówczas odzyskanie utraconych pieniędzy oraz danych po prostu może być już niemożliwe. W jaki zatem sposób można się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć? Na pewno istotna będzie instalacja właściwego programu antywirusowego oraz właściwej zapory ogniowej. Ponadto także istotne jest logowanie się do wszelkiego rodzaju kont za pomocą rozbudowanych i skomplikowanych haseł.

Jak pracować w internecie?

Rzeczywistość jednakże pokazuje, że to nie wystarczy. Nie można bowiem zapominać o zwyczajowej ostrożności, która nawet może w tym miejscu okazać się czynnikiem kluczowym. W nieodległej przeszłości mieliśmy do czynienia z dosyć znanymi historiami wycieku danych z popularnych portali społecznościowych.

Wyciek danych osobowych

W tym względzie oczywiście pojedynczy użytkownik nie ma wiele do powiedzenia, gdyż jedynym skutecznym sposobem ochrony przed wyciekiem danych byłoby skasowanie takich kont. Jednakże bardzo wiele przypadków wykradzenia danych osobowych jest wynikiem niefrasobliwych działań użytkowników. Na ten aspekt zatem należy zwrócić uwagę w szczególny sposób. To bowiem od indywidualnie podejmowanych działań zależy najwięcej. Jak podają specjaliści, wiele haseł użytkowników do ważnych kont jest bardzo prostych do odgadnięcia. Ciągi liczb 1,2,3,4 nie są czymś odosobnionym, a tym samym złamanie tego rodzaju haseł nie stanowi dla hakerów żadnego problemu.

Jak się zabezpieczyć?

Dlatego też ustanawianie silnych i skomplikowanych haseł, które będą indywidualne i zasadniczo trudno będzie znaleźć podobne hasła w odniesieniu do innych użytkowników, jest kwestią kluczową. Istnieje kilka podstawowych zasad, które odnoszą się do zagadnienia silnych haseł do kont. Takie hasło powinno mieć co najmniej osiem znaków, a małe i duże litery powinny w nim zostać pomieszane. Kolejnym elementem jest to, aby używać także znaków specjalnych, aby unikać stosowania jakichś znaczących słów, aby unikać stosowania ciągu liczb. Jeśli w haśle zastosujemy słowa, które nie znaczą nic, które nie mają nic wspólnego z jakąś logiką, które w języku potocznym nie istnieją, to złamanie takiego hasła jest po prostu niemożliwe lub jest wyjątkowo trudne.

Bardzo istotne jest także to, aby w przypadku jakichś istotnych kont – przykładem jest konto bankowe – co jakiś czas dokonywać zmiany używanego hasła. To kolejny z elementów, który znacząco zwiększy bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko włamania na konto. Pozostaje nam jeszcze jeden istotny element. Pewne słowa, wyrażenia działają na wyobraźnię użytkowników i wykorzystują to hakerzy. Nagroda, okazja, zysk – te elementy wpływają na świadomość postrzegania rzeczywistości przez użytkowników. To powoduje, że często możemy szybko kliknąć w jakiś link, dzięki czemu tak naprawdę otworzymy dostęp do naszego konta dla hakerów, dla osób niepowołanych, a zysku bynajmniej tutaj dla nas nie będzie.

Next Post

Aktualizacje w smartfonie

Przyzwyczailiśmy się do tego, że dokonujemy różnego rodzaju aktualizacji oprogramowania w naszym komputerze. Jednakże zasadniczo jesteśmy także w posiadaniu smartfona, a to przecież taki mały komputerek. Czy zatem w odniesieniu do owego smartfona istotne i właściwe będzie również dokonywanie ściągania owych aktualizacji? Wszakże nieraz przecież otrzymujemy informację na temat tego, […]
aktualizacja

Subscribe US Now