Jak chronić się przed atakami hakerów?

Aneta R.

Aktywność w sieci jest czymś naturalnym. Niestety, ale nie tylko dla osób mających wyłącznie pozytywne nastawienie. Tak naprawdę bowiem mamy również do czynienia z bardzo dużą aktywnością w sieci hakierów. Włamania na prywatne konta mailowe oraz na firmowe konta mailowe nie są czymś odosobnionym i takich włamań mamy bardzo wiele. Ktoś oczywiście może powiedzieć, że hakerzy to bardzo zmyślne osoby i tym samym nie można ich całkiem przechytrzyć, ale nie oznacza to wcale, że nie należy się odpowiednio chronić, ponieważ jak najbardziej jest to możliwe i jest to wskazane.

Ataki hakerów wcale nie muszą okazać się skuteczne

Lepiej jest zapobiegać owym atakom niż potem usuwać ich skutki. W jaki jednakże sposób przed takimi atakami można się bronić? Istnieje kilka bardzo prostych sposobów na to, aby owych ataków uniknąć albo przynajmniej aby znacząco ograniczyć możliwość ich dokonania. Na pewno bardzo ważne będzie to, aby włączyć podwójne uwierzytelnienie. Nawet jeśli osoba mająca niecne zamiary uzyska hasło do konta, będzie musiała jeszcze zmierzyć się z koniecznością uwierzytelnienia przez telefon komórkowy. Hasła weryfikacyjne, które otrzymujemy na nasz telefon, nie powinny nigdy być przekazywane osobom trzecim, ponieważ właśnie w ten sposób możemy otworzyć wejście do naszych kont dla niepowołanych do tego osób.

Jak się zabezpieczyć?

Aby móc mówić o pełnym bezpieczeństwie funkcjonowania w sieci, w każdym miejscu, w każdym serwisie musimy zastosować odpowiednio silne hasła. Tak naprawdę bowiem nie ma innego skutecznego sposobu na to, aby móc uchronić się przed potencjalnym zagrożeniem. Bardzo ważnym elementem jest na pewno to, aby wykonywać wszelkiego rodzaju niezbędne oraz zalecane aktualizacje. Nie są one czymś opcjonalnym, ale są one czymś bardzo potrzebnym, czymś niezbędnym jeśli oczywiście mówimy o skutecznej ochronie przed hakerami. Pozostaje nam na pewno również wskazać na taki element, jakim są treści publikowane za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jest to bowiem kolejna z dróg bardzo często wykorzystywany przez cyberprzestępców do tego, aby dostać się do zasobów danego urządzenia.

Nigdy nie ujawniaj danych

Należy zatem mieć na uwadze, aby zbyt mocno nie ujawniać poufnych, ważnych i osobistych informacji właśnie w mediach społecznościowych. Na sam koniec wskażemy jeszcze na jeden element wykorzystywany bardzo często przez hakerów. Mowa jest mianowicie o procederze podszywania się pod różnego rodzaju instytucje oraz organizacje celem wyciągnięcia ważnych informacji jak numer pesel oraz innych mogących następnie być wykorzystane, aby uzyskać korzyści majątkowe. Tak więc podstawowym elementem ochrony przed atakami cyberprzestępców jest własna ostrożność i tego elementu na pewno nie można zastąpić wszelkiego rodzaju innymi narzędziami ochrony w sieci. Sieć www, w której funkcjonujemy, nie jest miejscem, o którym można powiedzieć, że odznacza się bezpieczeństwem. Jest wprost przeciwnie. Jeśli dany użytkownik sam nie zachowa odpowiedniej ostrożności, nikt jej mu nie zapewni i będzie narażony na ataki.

Next Post

Ryzyko ograniczone do minimum

W sieci należy zachować ostrożność. To nie ulega żadnej wątpliwości i nawet jeśli ktoś nie miał przez kilka lat do czynienia z atakami hakerów na jego komputer, to czujność nie powinna zostać uśpiona. Atak bowiem może przyjść w każdym momencie, a wówczas odzyskanie utraconych pieniędzy oraz danych po prostu może […]
bezpieczny internet

Subscribe US Now