Phishing – faktyczna samoobrona

Aneta R.

Pierwsze wirusy komputerowe, które niegdyś się pojawiły, były tak naprawdę stworzone dla żartu i de facto nie wyrządzały większych lub nawet żadnych szkód. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie odmiennna. Dzisiaj bowiem mamy do czynienia ze skomasowanym działaniem cyberprzestępców, które jest zakrojone na bardzo szeroką skalę. Nie ulega wątpliwości, że ochrona komputerów oraz użytkowników przed działaniem cyberprzestępców to dzisiaj jedno z najbardziej istotnych zagadnień, jakiemu należy poświęcić uwagę.

Zorganizowane ataki cyberprzestępców

Ataki cyberprzestępców są coraz bardziej zmyślne, a tym samym coraz większa grupa osób może dać się nabrać na różnego rodzaju podchody oraz triki. Potrzeba jest bardzo dużej ostrożności w działaniach, potrzeba jest zaawansowanej ochrony, aby przed takimi atakami się obronić, aby ryzyko skuteczności tych ataków zminimalizować niemalże do zera. Istnieje wiele różnych rodzajów złośliwego oprogramowania, rodzajów wirusów oraz typów działań prowadzonych przez cyberprzestępców. Niewątpliwie obecnie należy szczególną uwagę przykuć do takiego zjawiska, jakim jest phishig. Tutaj mowa jest o bardzo przebiegłych działaniach, które jednak mogą przynosić cyberprzestępcom bardzo duże korzyści. Zmyślne działania, w trakcie których dany haker podszywa się pod jakąś znaną markę, co tym samym powoduje zmniejszenie czujności użytkownika i umożliwienie przeprowadzenie skutecznego ataku.

Jak chronić się przed phisingiem?

Phishing to coś całkiem nowego, ale i przed tym typem ataków można się skutecznie chronić. W wyniku takiego działania dany cyberprzestępca może uzyskać dostęp do zasobów urządzenia, może uzyskać dostęp do haseł, może również dojść do zainstalowania na danym urządzeniu innego rodzaju złośliwego oprogramowania jak chociażby ransomware czy też malware. W ten sposób może dojść do kradzieży tożsamości czy też do kradzieży środków finansowych. Ponieważ współczesny człowiek bardzo uaktywnił sie w sieci, ataki phishingowe stały się niezwykle popularne i bardzo często wykorzystywane przez cyberprzestępców. Zwykłe sprawdzenie tego, w którym miejscu znajduje się paczka, której oczekujemy czy też niepozorne kliknięcie w pojawiającą się reklamę może stać się źródłem zainfekowania komputera.

Dlatego też ataki phishingowe obecnie są uważane za najbardziej popularne. Czy zatem można się przed nimi skutecznie chronić? Oczywiście tak, aczkolwiek poza zastosowaniem dobrej jakości programów antywirusowych oraz sprawnej zapory ogniowej potrzeba jest zachowania bardzo wysokiego stopnia czujności. Bez tego elementu tak naprawdę bardzo trudno jest mówić o uniknięciu ataków phishingowych, a wręcz nie jest to możliwe. Im bardziej ważne dane znajdują się w zasobach naszego komputera, tym bardziej narażeni jesteśmy właśnie na ataki phishingowe. Należy jednak pamiętać o tym, że nie są to jedyne możliwe rodzaje ataki cyberprzestępców, z jakimi możemy mieć do czynienia. Ostrożność jest pewną podstawą, która musi nam wejść w krew jeżeli oczywiście chcemy uniknąć niepotrzebnych kłopotów i chcemy uchronić się przed atakami hakerskimi, a zwłaszcza jeśli chcemy ochronić swój komputer przed atakami typu phishing, przed bardzo dużymi stratami.

Next Post

Jakie szkody są w stanie wyrządzić wirusy komputerowe?

Zasadniczo na samo słowo wirus komputerowy każdy użytkownik komputer wzmaga swoją czujność i woli uniknąć bezpośredniego zetknięcia się z tym pojęciem. Jednakże dobrze wiemy, że we współczesności jest to praktycznie niemożliwe. Oczywiście jesteśmy w stanie obronić się przed atakami cyberprzestępców i jesteśmy w stanie zastosować odpowiedniej jakości programy antywirusowe, ale […]
wirusy

Subscribe US Now