Czym jest wirus komputerowy?

Aneta R.

Wirus komputerowy to pojęcie, które każdemu z nas jest dobrze znane. Oczywiście dobrze, jeśli ta znajomość nie jest bezpośrednia, a jedynie teoretyczna, ale de facto samo pojęcie każdemu jest znane. Czy jednak każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest ów wirus komputerowy? To nic innego jak po prostu określony program komputerowy, który jednakże nie został napisany po to, aby komukolwiek się przysłużyć, ale aby zaszkodzić. W gruncie rzeczy wirusy komputerowe zostały stworzone po to, aby ich twórcy mogli czerpać określone korzyści.

Problem szkodliwy i mniej szkodliwy

Pierwsze wirusy komputerowe były dosyć nieszkodliwe i zostały stworzone dla zabawy, dla sprawdzenia pewnych możliwości. Dzisiaj wirusy powstają każdego dnia, a w ich zamyśle bynajmniej nie jest zabawa, ale zysk, ale konkretne korzyści finansowe dla twórców tych przebiegłych programów komputerowych o konkretnej konstrukcji. Istnieje pewien kluczowy element, pewna kluczowa cecha, dzięki której można dany program komputerowy zakwalifikować właśnie jako wirus komputerowy. Chodzi mianowicie o możliwość, o zdolność samopowielania się. Jeśli dany program noszący nazwę wirusa komputerowego takiej zdolności nie posiada, to wówczas nie spełnia podstawowego kryterium i tym samym nie może on być nazywany wirusem komputerowym.

Zainfekowane pliki

Wirusy komputerowe są powielane dzięki innym plikom, które wcześniej zostały zainfekowane. Zazwyczaj to właśnie owe inne pliki są umieszczane w innych urządzeniach, które przestają działać w sposób prawidłowy. Wirusy komputerowe mogą wyrządzać bardzo wiele szkody. Oczywiście można mówić tylko i wyłącznie o pewnym działaniu utrudniającym normalne funkcjonowanie komputera, ale w wielu przypadkach dochodzi jednak do znacznie poważniejszych uszkodzeń, dochodzi do zablokowania dostępu do danych, do ich usunięcia. Tymczasem takie działania w bezpośredni sposób mogą prowadzić do bardzo poważnych strat w firmie, w jakiejś instytucji czy też w zasobach prywatnych danego użytkownika. Wirusy komputerowe są bardzo powszechne, są tworzone przez osoby o bardzo dużych umiejętnościach oraz wiedzy. Tym samym są to programy bardzo dogłębnie przemyślane, a ich rola jest bardzo konkretna, ich zadanie do spełnienia jest bardzo konkretne.

Jak się bronić?

Na pewno jednakże żaden użytkownik nie jest całkowicie bezbronny, ponieważ mamy do czynienia z dostępem do coraz bardziej zaawansowanego oprogramowania antywirusowego, z którego należy korzystać. Takie oprogramowanie powinno być stale aktualizowane, a wówczas ryzyko zainfekowania danego urządzenia jest zminimalizowane, a wręcz jest ono niemożliwe. Oczywiście wirusy komputerowe są coraz bardziej doskonałe, są coraz zmyślniejsze, ale jednocześnie też specjaliści od zabezpieczeń komputerowych nie śpią i także tworzą odpowiednie programy antywirusowe, których jakość pozwala na zachowanie pełni bezpieczeństwa urządzeń oraz danych. W tym względzie mamy do czynienia z pewną wojną dwóch światów i można przypuszczać, że walka w tejże materii będzie coraz bardziej zacięta, coraz bardziej emocjonująca.

Next Post

Formatowanie dysku

Czynność, która jest wykonywana, aczkolwiek jednocześnie też trzeba podkreślić, że formatowanie twardego dysku jest czynnością bardzo radykalną. Czy jest to proces, który musi zostać wykonany? W wielu przypadkach jak najbardziej jest to wskazane. Mamy czasem do czynienia z bardzo wolną pracą komputera, z jego zaśmieceniem. W takiej sytuacji można oczywiście […]
formatowanie dysku

Subscribe US Now