Podstępna forma ataków internetowych

Aneta R.

Phishing to jedna z form ataków hakerskich, z którą obecnie mamy coraz częściej do czynienia. Phishing jest atakiem hakerskim o dosyć sprytnym charakterze. Wiele osób dotkniętych tego rodzaju atakami nie ma świadomości zagrożenia, a tymczasem jest ono bardzo poważne.

Czym jest phishing?

Najkrócej i najprościej rzecz ujmując wskazać należy na to, że jest to sposób internetowego ataku polegający na podszywaniu się pod jakąś inną osobę czy też pod inną instytucję. Ataki oczywiście nie są przeprowadzane dla zabawy, ale w tym celu, aby wyłudzić jakieś dane do kont bankowych, dane osobiste, dzięki którym następnie będzie można wyłudzić pieniądze czy też dokonać kradzieży środków finansowych z danego konta. Ten rodzaj działalności hakerskiej jest także nazywana password harvesting fishing. Wprost proporcjonalnie ujmując mamy zatem do czynienia z łowieniem haseł.

Różnorodne techniki

W phishingu wykorzystuje się bardzo wiele różnych technik, a tym samym czujność użytkowników musi być ukierunkowana na bardzo różnorodne podejrzane zachowania. Jakie mogą być konkretne przykłady phishingu, dzięki którym znacznie łatwiej będzie zobrazować, czym owo zjawisko tak naprawdę jest. Dobrym przykładem na pewno będzie wysyłanie fałszywych maili do klientów danego banku.

Fałszywe wiadomości

Owe fałszywe wiadomości posiadają specjalne zainfekowane załączniki, których otwarcie powoduje, iż złośliwe oprogramowanie szyfrujące jest pobierane na dane urządzenie. Tym samym jeśli klient banku, jeśli odbiorca maila otworzy taką wiadomość, to wówczas utraci dostęp do owych istotnych dla niego danych. Aby móc wówczas na powrót uzyskać dostęp do ważnych danych, czymś koniecznym staje się przelanie na konto cyberprzestępców wymaganej kwoty pieniędzy. Oczywiście jest to tylko jeden przykład phishingu, a w rzeczywistości różnorodnych form możemy mieć znacznie więcej. Oczywiście przed atakami typu phishing można skutecznie się bronić. Powstaje jednak pytanie o to, w jaki sposób? Tutaj najlepszym sposobem jest zachowanie pewnej ostrożności. Na pewno nie wolno klikać w maile i załączniki, których pochodzenie nie jest nam znane. Dotyczy to zarówno poczty elektronicznej jak również należy tutaj wskazać na portale społecznościowe, poprzez które dokonywane są włamania na konta, włamania typu phishing.

Jak się bronić?

Bardzo ważne jest to, aby dokładnie sprawdzać adresy URL. W przypadku ataków hakerskich bardzo często mamy do czynienia z nieprawidłową formą napisania takiego adresu. Należy następnie zawsze sprawdzać komunikaty zamieszczane na stronach internetowych banków. Tam bardzo często w razie wykrycia ataków hakerskich pojawiają się ostrzeżenia, aby zachować ostrożność przed fałszywymi mailami. Oczywiście jednocześnie też bardzo ważne jest to, aby zainstalować i stale aktualizować swoje oprogramowanie antywirusowe. Takie praktyki oraz pełna czujność pozwolą nam uniknąć wszelkiego rodzaju ataki hakerskie, w tym również mowa jest o atakach typu phishing. Tutaj należy mieć tę świadomość, że zagrożeń w sieci jest wiele, a brak ostrożności jest czymś najgorszym.

Next Post

Pomocna dłoń online

Nie jest żadną tajemnicą, iż aby móc skutecznie pracować online, aby móc również skutecznie pracować w biurze, potrzeba jest stałego dostępu do komputera, do internetu jak również do odpowiednich narzędzi, do odpowiednich programów komputerowych. W tym względzie bardzo ważne jest nie tylko to, aby mieć stały dostęp do jakichkolwiek narzędzi […]
internet

Subscribe US Now