Hejt – mowa nienawiści

Aneta R.

Ktoś powie, że z błotem zmieszać kogoś można nawet na ulicy, w domu, w pracy, w każdym miejscu. Jednakże jeśli mówimy o zjawisku hejtu, to jest ono nieodłącznie powiązane z internetem. Jest to zjawisko stosunkowo nowe, stosunkowo świeże, ale niebezpiecznie nabiera ono siły i ma swoje konsekwencje w codziennym życiu. Hejt, czyli inaczej mowa nienawiści objawia się w różnego rodzaju komentarzach pod artykułami, na portalach społecznościowych, objawia się tak naprawdę nieuzasadnioną krytyką osób, których hejter nie zna tak naprawdę osobiście.

Hejter

Mówiąc o zjawisku hejtu w sieci, próbując zobrazować jego skalę, bardzo dobrze jest zobaczyć film Sala samobójców – hejter. Doskonale film ten odzwierciedla skalę zjawiska oraz jego ogromne konsekwencje. Hejt to nie tylko prywatne wyrażanie swoich opinii w słowach, których nie da się powtórzyć, ale jest to zjawisko wykonywane przez dane osoby na zlecenie. Mowa zatem nie tylko o krytyce, ale mowa jest o zjawisku, które może być karane. Jego konsekwencją jest nie tylko zrównanie danej osoby z ziemią, ale owe konsekwencje mogą być o wiele dalej idące. Hejt może powodować bowiem stany depresyjne, a nawet może prowadzić daną osobę do samobójstwa. Poza tym mowa nienawiści, której skala w sieci jest ogromna, prowadzi do różnych tragedii, do przestępstw.

Konsekwencje hejtu

Przykładów tego można wymienić bardzo wiele, ale tym najbardziej wyrazistym jest chociażby zabójstwo prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, które miało miejsce w roku 2019. Tym samym nie można bynajmniej powiedzieć, że hejt to niewinne wyrażanie swoich opinii w sieci. Należy zdać sobie sprawę z tego, że nikt w internecie nie jest i nie pozostaje anonimowy. Tym samym nikt też nie pozostaje bezkarny wobec swoich zachowań, wobec słowa pisanego. Oczywiście komuś może wydawać się, że napisanie obraźliwego komentarza pod artykułem czy też w mediach społecznościowych to jakaś przednia zabawa, ale w rzeczywistości jest to działanie, które przybierając znacznie większą skalę może spowodować bardzo poważne konsekwencje.

Nikt tak naprawdę nie daje nikomu prawa do tego, aby w jakikolwiek sposób móc oceniać inne osoby. Rzeczywistość jednakże bywa okrutna i tym samym zjawisko hejtu jest wszechobecne, nabiera coraz większych rozmiarów. Na szczęście również coraz więcej się o tym mówi, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z bardzo poważnych konsekwencji, jakie niesie ze sobą właśnie owo zjawisko. W wielu przypadkach również mamy do czynienia z prawnym ściganiem osób, które ów hejt, ową mowę nienawiści w internecie szerzą. Potrzeba jest jasnej deklaracji i sprzeciwu wobec tego zjawiska, aby móc mówić o skutecznej walce z hejtem. Nasze codzienne życie jest w dużej mierze obecne w sieci, korzystamy z internetu bardzo często i bardzo wiele. Tym samym jeśli jesteśmy obecni w sieci, to również bezpośrednio się narażamy na ów hejt. Bez wątpienia mowa jest tutaj o jednym z poważniejszych zagrożeń, jakie niesie ze sobą internet, aczkolwiek tych zagrożeń dla współczesnego człowieka jest znacznie więcej, a nawet trzeba wskazać na to, że internet to nie tylko korzyści.

Next Post

Podstępna forma ataków internetowych

Phishing to jedna z form ataków hakerskich, z którą obecnie mamy coraz częściej do czynienia. Phishing jest atakiem hakerskim o dosyć sprytnym charakterze. Wiele osób dotkniętych tego rodzaju atakami nie ma świadomości zagrożenia, a tymczasem jest ono bardzo poważne. Czym jest phishing? Najkrócej i najprościej rzecz ujmując wskazać należy na […]
phishing

Subscribe US Now